Studijoms.lt

Referatai, konspektai

Velso princesė Diana Spencer

Autorius: Asta

Diana šoka su Džonu Travolta Baltuosiuose rūmuose 1985 m. lapkričio 9 d.

Diana, Velso Princesė (1961 liepos 1 d. Sandringeme, Anglijoje – 1997 m. rugpjūčio 31 d. Paryžiuje). Viena iš žymiausių ir įtakingiausių XX a. pab. pasaulio moterų.

Biografija
Diana Frensė Spenser (Diana Frances Spencer) gimė liepos 1 d. Parkhauze (Park House) netoli Sandringemo (Sandringham), Norfolke (Norfolk), Anglijoje (England), kilmingoje šeimoje. Ji buvo trečioji trisdešimt septynerių metų vikonto Oltorpo (Viscount Althorp) ir dvidešimt penkerių metų vikontės Oltorp (Viscountess Althorp) šeimos duktė. Diana turėjo dvi vyresnes seserys: Sarą (Sara) ir Džeinę (Jane), bei jaunesnįjį brolį Čarlsą (Charles). Šeima neslėpė nusivylimo jos gimimu, nes labai tikėjosi vyriškos lyties įpėdinio, turėjusio pratęsti Spenserių giminę. Naujagimę pavadino Diana Frense (Diana Frances) – motinos ir vienos Spenserių prosenelės garbei.

1966 – 1974 m. Diana pradeda lankyti Ridlsvortholo (Riddlesworth Hall) parengiamąją mokyklą Norfolke (Norfolk).

1969 m. po keturiolikos kartu išgyventų metų išsiskiria Dianos tėvai. Dianos tėvas gauna teisę globoti Dianą, jos brolį Čarlsą ir abi jos seseris Sarą ir Džeinę.

1974 – 1977 m. Diana mokosi Vesthito (West Heath), Kente (Kent) mokykloje.

1975 m. birželio mėnesį, mirus seneliui, septintajam grafui Spenseriui, šeima persikėlė į Oltorpo dvarą (Althorp House). Po šios mirties daug kas pasikeitė. Mergaitės gavo ledi titulus, Čarlsas tapo vikontu, o tėvas paveldėjo aštuntojo grafo titulą ir Oltorpo dvarą.

1977 m. lapkričio mėnesį Diana susipažino su Jo Karališkąja Didenybe Velso Princu Čarlsu (Prince Charles, Prince of Wales), kuris prieš tai devynis mėnesius draugavo su Dianos seserimi Sara.

1977 – 1978 m. baigusi Vesthito mokyklą, Diana vieną semestrą mokosi aukštesnio lygio Alpin Videmaneto (Alpin Videmanette), Šveicarijoje (Switzerland) mokykloje.

1979 m. Diana gyvena Londone (London) ir dirba privačių pokylių padavėja bei padiene darbininke. Gyvenimas Londone buvo ramus: Diana nerūkė ir negėrė alkoholio, laisvalaikiu mėgo skaityti, žiūrėti televizorių, eidavo vakarieniauti į pigias užkandines. Triukšmingi naktiniai klubai, orgijos ir prirūkytos užeigos jos nedomino.

1980 m. atsinaujina Dianos kontaktai su Karališkąja šeima ir Princu Čarlsu. Spenseriai lankosi Vindzorų (Windsors) pilyje, Balmorale (Balmoral Castle).

1981 m. vasario mėnesį, Vindzoro pilyje Velso Princas Čarlsas oficialiai paprašė ledi Dianą Spenser tapti jo žmona. Sužadėtuvės buvo viešai paskelbtos vasario 24 dieną.

1981 m. liepos 29 d. Dianą ištekėjo už Velso Princo Čarlso. Šį momentą prie televizorių ekranų stebėjo 750 milijonų žmonių daugiau nei septyniasdešimtyje šalių. Diana buvo laiminga, matydama išsirikiavusią minią abipus kelio į Bakingemo rūmus (Buckingham Palace).

1981 m. spalio mėnesį Diana išvyko į savo pirmąjį oficialų trijų dienų vizitą Velse (Wales).

1982 m. birželio 21 d. Dianai gimė sosto įpėdinis Princas Viljamas (Prince William).

1982 m. rugsėjo mėnesį automobilių katastrofoje žuvus Monako Princesei Greis (Princess Grace of Monaco), Diana jaučiasi skolinga šiai moteriai už jos gerumą ir nusprendžia vykti į laidotuves. Tai buvo pirmoji savarankiška Dianos kelionė į užsienį, kur ji atstovavo karališkajai šeimai.

Diana ir Čarlsas su JAV prezidentu Ronaldu Reiganu ir jo žmona Nansi Reigan

1984 m. rugsėjo 15 d. Dianai gimė antrasis sūnus Princas Haris (Prince Henry).

1985 m. vizito į Italiją metu keliauja ir abu sūnūs: Princai Viljamas ir Haris. Diana ir Čarlsas gauna asmeninę audienciją pas popiežių Joną Paulių II (Pope John Paul II).

1987 m. atvykę oficialaus vizito į Portugaliją (Portugal), sutuoktiniai nuo nieko nesislėpdami įsikūrė atskirai: palaipsniui tai išsivystė į abipusį abejingumą vienas kitam.

1992 m. kovo 29 dieną mirus Dianos tėvui, jos brolis Čarlsas tapo naujuoju grafu Spenseriu.

1992 m. vasarą, kai visuomenės dėmesys jos ir Princo santuokai buvo itin intensyvus, Diana pradėjo lankyti ligonines. Ji taip pat lankėsi skriaudžiamų moterų ir benamių žmonių prieglaudose, dalyvaudavo labdaros renginiuose Kensingtono rūmuose ar kitur.

1993 m. gruodžio 3 dieną, per oficialius labdaringus pusryčius, skirtus Hedvėjaus valstybinei galvos traumų asociacijai, Princesė paskelbė pasitraukianti iš visuomeninio gyvenimo.

1994 m. birželio 29 d. televizijos interviu metu, Princas Čarlsas pripažįsta savo ryšius su meiluže Kamila Parker-Bouls (Camilla Parker-Bowles) ir tai, kad jis buvo neištikimas savo žmonai Dianai.

1995 m. rugsėjo mėnesį, naujųjų mokslo metų pradžioje, Diana ir Čarlsas palydėjo Viljamą į Itoną. Šioje naujojoje mokykloje Viljamas įsigijo daug draugų, ir jo gyvenimas tapo visiškai normalus, kaip to norėjo jo motina.

1996 m. rugpjūčio 28 d. Čarlso ir Dianos santuoka baigė galioti. Princesė laimėjo dėl jos kanceliarijos Šv. Jokūbo rūmuose ir vienkartinės 17 mln. svarų išmokos, bet iš jos buvo atimtas garbės titulas. Išsiskyrusi, Diana pasirinko penkias labdaros sritis – Raupsuotųjų misiją, labdarą benamiams, Valstybinę sergančiųjų AIDS globą, Karališkąją Marsdeno onkologijos ligoninę ir Greit Ormond Strito vaikų ligoninę.

1997 m. birželio mėnesį Niujorke, Diana susitinka su Motina Terese (mirė 1997 m. rugsėjo 5 d.).

1997 m. rugpjūčio 8 d. Diana aplanko karo nuniokotą kraštą – Bosniją (Bosnia). Kai kurie Britanijos politikai ją kritikavo, bet šis apsilankymas pas karo aukas sukėlė didelį atgarsį pasaulyje. Tai buvo paskutinis jos vizitas.

1997 m. rugpjūčio 30 d. vakarą Diana ir jos draugas Dodis Al Fajedas (Dodi Al Fayed) atvyksta į “Ritz” viešbutį Paryžiuje pavakarieniauti. Po vidurnakčio pora išeina iš viešbučio ir išvažiuoja automobiliu, kurį vairuoja asmeninis vairuotojas. Tačiau požeminiame kelyje po Almos aikšte (Place de I‘Alme), netoli Eifelio bokšto (Eiffel Tower), vairuotojas nesuvaldo automobilio ir šis trenkiasi į betoninę pertvarą, skiriančią važiavimo juostas. Vairuotojas ir Dodis Al Fajedas žuvo iškart, asmens sargybinis buvo sunkiai sužeistas, o mirtinai sužeista Princesė buvo be sąmonės. Gelbėjimo grupei prireikė beveik valandos, kad Princesė būtų ištraukta iš sulankstyto automobilio nuolaužų ir tada nugabenta į artimiausią La Pitie-Salpetriere ligoninę bei skubiai operuota. Tačiau jau buvo vėlu. Ketvirtą valandą ryto vietos laiku gydytojai pranešė, kad Diana mirusi.

Diana palaidota Oltorpe (Althorp), Raund Ovalo (Round Oval) saloje.

“Jei mes gyvename širdyse tų, kurie lieka po mūsų, vadinasi, mes nemirštame” (Tomas Kambelas (Thomas Campbell) (1777 – 1844).

Rašykite komentarą

-->