Studijoms.lt

Referatai, konspektai

Varis

Autorius: Edvardas


Vario simbolis yra “Cu”. Periodinėje elementų lentelėje jis IB grupės ketvirtajame periode. Jo atominė masė lygi 63.546, vario oksidacijos laipsniai junginiuose +1 ir +2, o atominė masė lygi 29.

Varis- grynuolių klasės mineralas. Turi geležies, sidabro, rečiau aukso priemaišų. Gamtoje žinoma apie 240 mineralų, kurių sudėtyje yra vario junginių.Pramonės rūdas sudaro 17 mineralų, iš kurių svarbiausi yra šie: chalkopiritas- CuFeS2, chalkozinas- Cu2S, kovelinas- CuS, kupritas- Cu2O, tenoritas, arba melakonitas,- CuO, malachitas- Cu2(OH)2(CO3), chalkantitas- CuSO4 • 5H2O, azuritas- Cu3(CO3)2(OH)2. Pramoninės vario rūdos turi1-3%(dideliuose telkiniuose- apie 0.3%)vario.


Varis- vienas iš pirmųjų žmogaus naudojamų metalų.

Dažniausiai naudojami vario lydiniai su alavu, cinku, aliuminiu, chromu, nikeliu, siliciu. Pagal svarbiausią legiruojantį elementą skirstom tokie vario lydiniai: žalvaris( legiruojantis elementas- cinkas), bronza(legiruojantieji elementai- alavas, aliuminis, švinas, chromas, silicis) ir vario-nikelio lydiniai.

Chemiškai nelabai aktyvus. Kaitinamas ore sudaro oksidus- CuO ir Cu2O. Pakaitas varis lengvai jungiasi su chloru, siera.

Varis yra būtinas augalams, žmogui, gyvūnams.


Vario fizikinės savybės

Varis yra blizgantis, minkštas (kietumas pagal Moso skalę 3.0), rudai raudono atspalvio metalas. Lengvai kalamas (po kalimo pasidaro kietesnis, po grūdinimo- suminkštėja). Gerai praleidžia elektros srovę ir šilumą (pagal laidumą- antrasis po sidabro). Varį lengva lieti ir suvirinti, tačiau reikia saugoti, kad jo paviršius neapsitrauktų oksido plėvele. Tankis 8.94g/cm³, t (lydymosi)= 1084.5 °C, t (virimo)= 2540 °C.

Vario biologinė reikšmė

Varis reikalingas augalams, gyvūnams ir žmogui. Dėl vario stokos džiūsta vaismedžių šakų viršūnės, mažėja augalų atsparumas šalčiui, žmogaus ir gyvūnų organizme sutrinka geležies apykaita. Daug vario turi ankštiniai augalai, burokėliai, lapinės daržovės. Vario druskos yra naudingos ir daugiausia naudojamos žemės ūkio kenkėjams bei ligų sukėlėjams naikinti.


Vario cheminės savybės

Vario oksidacijos laipsniai junginiuose +1, +2, būdingesnis +2. Veikiamas aplinkos varis kinta:

2Cu + O2 + H2O + CO2  Cu2(OH)2CO3

Jei ore yra sieros(IV) oksido, tai pamažu vyksta tokia reakcija:

8Cu + 5O2 + 6H2O + 2SO2 2[CuSO4 • 3Cu(OH)2]

Dėl to variniai arba iš vario lydinių padaryti daiktai apsitraukia melsvai žalia apnaša- patina. Jei aplinkoje yra H2S, susidaro juoda apnaša, susidedanti išCu2S ir CuS.

Sausame ore kambario temperatūroje varis nereaguoja su deguonimi, tačiau kaitinamas ore apsitraukia CuO ir Cu2O sluoksniu Įkaitinto iki raudonumo (400-600°C) vario paviršiu dengiasi CuO sluoksneliu, kuris >1100°C temperatūroje skyla:

4CuO  2Cu2O + O2

Palyginti lengvai varis reaguoja su halogenais, siera, selenu:

Cu + Cl2  Cu Cl2 [ChDBK VIII-8-5b, 5c, p. 92-93]

įkait. Rudi smulkūs

Kristaliukai

Cu + S  Cu2S [ChDBK IX-2-2c, p. 114]

įkait. garai pilkai juodi

blizgantys kristalai

Su praskiesta druskos ir sieros rūgštimi nereaguoja.

Reaguoja su koncentruota sieros, taip pat su koncentruota bei praskiesta azoto rūgštimi:

Cu + 2H2SO4  CuSO4 + SO2 + H2O

Cu + 4HNO3 (konc.)  Cu(NO3)2 + 2NO2 + 2H2O [ChDBK IX-4-5g, p. 152]

Puslapiai: 1 2 3 4

Rašykite komentarą

-->