Studijoms.lt

Referatai, konspektai

Šekspyras

Autorius: Urtė

Viljamas Šekspyras – didis anglų dramaturgas ir poetas, jis yra visuotinai pripažintas žymiausiu kada nors gyvenusių rašytojų. Mes gerai žinome tokias jo pjeses, kaip „Hamletas”, „Makbetas”, „Karalius Lyras”, „Otelas” ir kitas. Tačiau mes visai nedaug žinome apie patį rašytoją, taip pat kyla daug ginčų dėl jo indentiškumo. Yra sukurta ketėtą teorijų apie rašytojo kilmę.

Viena iš šių teorijų teigia, kad Viljamas Šekspyras, gimė Sratforde prie Eivono 1564 metais ir 1564 metais ir ten pat mirė 1616 metais, šiai teorijai pritaria ortadoksai ( žmonės, kurie griežtai laikosi nustatytų teiginių ir teorijų). Kita teorija teigia, kad „Viljamas Šekspyras” buvo XVII amžiaus Oksfordo grafo Edvardo de Verės naudotas pseudonimas ir kad tiktasis Viljamas Šekspyras ( Shakspere ar Shaxpere, Shakspeyr, ar Shagspere, Shaxbere – Stratdorde šeimos pavardė buvo rašoma įvairiai, bet visada be pirmosios „e”; todėl ją tardavo kitaip – su trumpąja „a” – negu Shakespeare) buvo tik turtingas pirklys, kurio verslo reikalai atvedė jį į Londoną, bet kuris su dramų rašymu neturėjo nieko bendra.

Dabar pateiksiu ortodoksų siūlomą Viljamo Šekspyro biografijos versiją. Joje sakoma, kad Šekspyro tėvas Džonas anksčiau buvo gana turtingas, tačiau jam prasidėjo sunkūs laikai ir jaunasis Viljamas buvo auginamas sunkiomis finansinėmis aplinkybėmis. Vis dėlto jis laikė Statfordo gramatikos mokyklą. Ten studijavo lotynų ir klasikinę literatūrą.

Kai jam sukako aštuoniolika metų, nuo jo pastojo jauna moteris, vardu Ana Hafvei. Šekspyras ją vedė, ir po kelių mėnesių ji pagimdė. Po dviejų su puse metų ji pagimdė dvynukus. Taigi jis, dar nesulaukęs dvidešimt vienerių, jau turėjo išlaikyti žmoną ir tris vaikus.

Apie tolimesnius šešerius Šekspyro gyvenimo metus nieko nėra žinoma, 1590 m. pradžioje jis pasirodo Londone, kaip vaidinančios trupės narys. Jis buvo kūrybingas aktorius, bet greitai perėjo prie pjesių ir poezijos rašymo. Iki 1598 metų jis jau buvo laikomas didžiausiu iš visų anglų rašytojų, gyvų ar mirusių. Šekspyras gyveno Londone dvidešimt metų ir per tą laiką parašė maždaug trisdešimt šešias pjeses, 154 sonetus ir kelias ilgesnes poemas. Per kelerius metus jis praturtėjo ir 1597 m. įstengė Stratforde nusipirkti brangų namą. Jo šeima Sratforde gyveno visą laiką, ir jis ją išlaikė.

Keista, bet jis neišleido nė vienos iš savo didžiųjų pjesių. Pažeisdami autorinę teisę ir suprasdami jų komercinę vertę, beveik pusę jų išleido neskrupulingi leidėjai. Nors tokie kūriniai neretai buvo iškraipomi, Šekspyras kištis nebandė.

Maždaug 1612m., būdamas keturesdešimt aštuonerių, Šekspyras staiga liovėsi rašęs, grįžo į Stenfordą ir vėl pradėjo gyventi su žmona. 1616 metais balandį jis ten mirė ir buvo palaidotas bažnyčios kieme. Ant jo kapo vardas nebuvo užrašytas, tačiau po kurio laiko atsirado netoliese paminklas. Likus trims savaitėms iki mirties jis parašė testamentą, kuriame didžiąją nuosavybės dalį paliko savo vyresniajai dukteriai Suzanai. Ji su savo palikuonimis gyveno tame name, kol 1670 m. mirė paskutinis iš jų.

Šioje biografijoje yra keletas netikslumų. Pavyzdžiui, niekur nėra parašyta, jog Šekspyras kada mokėsi Stratfordo gramatikos mokykloje. Niekada nepasisakė nors vienas buvęs garsiojo dramaturgo klasės draugas ar mokytojas. Taip pat neaišku, ar jis tikrai vaidino trupėje. Iš pirmo žvilgsnio ši istorija gali pasirodyti visai tikėtina. Tačiau kruopščiau ją patyrinėjus, iškyla dar didesnių nesusipratimų.

Puslapiai: 1 2 3 4

Rašykite komentarą

-->