Studijoms.lt

Referatai, konspektai

Rūkymas ir vaiko sveikata

Autorius: Laurynas

Tabakas daro žalą kūnui, ardo protą, bukina ištisas nacijas.

O.Balzakas

1.Įvadas

Sveikata – brangiausias žmogaus turtas. Šią frazę mes dažnai girdime nuo ankstyvos vaikystės ir nepamirštame jos pakartoti savo vaikams. Tačiau gyvenime mes nuolat susiduriame su neigiamu sveikatai aplinkos poveikiu, tame tarpe ir su rūkymu. „Rūkyti – nesveika“, šiuos žodžius taip pat girdime jau vaikystėje, tačiau dauguma žmonių vistik rūko. Jaunuolių nebaugina grasinantys perspėjimai ant cigarečių pakelių : „rūkymas žudo“, „sveikatos apsaugos ministerija įspėja – rūkymas kenkia jūsų sveikatai“, „rūkymas sukelia vėžį“, „rūkymas sukelia sunkias kraujagyslių ir širdies ligas“ ir t.t. Tai kaip kovoti su šiuo baisiu siaubingu – rūkymu? Kaip apsaugoti vaikus nuo šio žalingo įpročio? Ir ar tai įmanoma?

2.Turinys

2.1.Tabako istorija. Tam, kad galėtume vaikams perteikti savo žinias apie tabako kenksmingumą. Mes patys turime kuo daugiau apie jį žinoti.

Tabako tėvynė- Amerika. Kaip jau žinome į Europą tabakas atkeliavo kartu su K.Kolumbo atradimų dėka. Tabakui sparčiai plisti padėjo, aišku, jo nuostabi savybė – įprotis rūkyti, kurį žmogui buvo sunku įveikti. Tokia patraukli pasirodė tabako jėga. Ir augalas, pavadintas Haičio salos Tabago provincijos vardu pradėjo savo pergalingą žygį po šalis ir žemynus. Po K.Kolumbo antrojo žygio ( 1493 – 1496) tabako sėklų buvo atvežta į Ispaniją. Paskui jos pateko į kitas Europos šalis. Ir didžiųjų atradimų laikotarpiu jūrų bei karavanų keliais buvo pristatytos praktiškai į visus žemės rutulio kampelius.

Dabar mes žinome, kad rūkyti – nesveika. Tačiau senovėje žmonės manė atvirkščiai. Jie kaip tik manė , kad rūkymas naudingas sveikatai. Galbūt todėl chroniškais rūkaliais žmonės tampa ir dabar. Buvo manoma, kad tabakas gydo, jo dūmai nubaido ligas ir piktąsias dvasias. Tabakas buvo laikomas stimuliuojančia ir raminančia priemone, jo lapus naudojo gydimui.

Senovės graikai, norėdami įgauti žvalumo ir jėgas, įkvėpdavo deginamų augalų dūmų. Kvapnieji žolių smilkalai buvo naudojami Graikijoje ir Senovės Romoje per įvairias šventes bei ceremonijas. Galimas daiktas, kad ir Amerikos indėnai rūkė tabaką religiniais sumetimais. Pastebėję savitą kai kurių žolių dūmų poveikį organizmui, jie ėmė laikyti juos stebuklingais.

XVIIIa.ketvirtojo dešimtmečio viduryje garsusis gamtos tyrinėtojas švedas Karlas Linėjus, sukūręs gyvūnijos ir augalijos pasaulio klasifikaciją, suteikė tabakui gentinį „nikotino“ pavadinimą, pagerbdamas Žaną Niko, kuris pirmasis pradėjo kultivuoti tabaką Europoje. Žanas Niko, prancūzų pasiuntinys Portugalijoje, 1559m. įteikė Prancūzijos karalienei Kotrynai Mediči sausų tabako lapų, rekomenduodamas juos uostyti, užėjus galvos skausmui, kurio priepuoliai kankino karalienę.

Tačiau ne visur tabakas buvo taip jau garbinamas. Senovės Italijoje bei Rusijoje rūkaliai buvo griežtai baudžiami. Italijoje, tabakas buvo paskelbtas „velnio pramoga“ ir rūkančiuosius popiežius netgi siūlė atskirti nuo bažnyčios. Rusijoje pirmą kartą pagautus bausdavo 60 lazdos smūgių per padus, antrą – nosies ar ausų nupjovimu, o kilus gaisrui dėl rūkymo rūkyti buvo uždrausta grasinant mirties bausme (1634).

Puslapiai: 1 2 3 4 5

Rašykite komentarą

-->