Studijoms.lt

Referatai, konspektai

Prietarai

Autorius: Algimantas

Nuo seno žmonija tikėjo , kad antgamtinės jėgos turi įtakos mūsų gyvenimui. Mūsų protėviai gyveno religinėje erdvėje , savaip suvokdami gamtos reiškinius , jie manė , kad viską valdo dievai ir demonai . Todėl garbino gamtos jėgas , susijusias su dieviškomis velniškomis galiomis , atlikdami įvairius ritualus . Nuo nepageidaujamų dalykų juos saugojo įvairūs maginiai ženklai ir užkeikimai , atėję iš aukštesnių ar žemesnių pasaulių .

Šiuolaikinis civilizuotas žmogus ne ką tenutolęs nuo savo protėvių . Galbūt mažiau bijo gamtos jėgų , tačiau taip pat nori nutolinti nelaimes. Pabandykime stebėti savo draugus ir pamatysime , kad beveik kiekvienas iš jų yra šiek tiek prietaringas.

Šiandien mes gėrimės kate ir mylime ją , bet mylime tik tada , kai tupi prie krosnies , kai susirietusi miega sofos kamputyje , kai švelniai glaustosi aplink kojas . Ji teikia namams jaukumo , tuo tarpu gatvėje , kai minkštu negirdimu žingsniu perbėga mums kelią , dažnas mūsų sutrinkame nors retai drįstame tai pasakyti garsiai. Ne vienas mano draugas , juodai katei perbėgus kelią , nusispjauna tris kartus per kairį petį .

Veidrodis visose senose kultūrose laikomas mistiniu simboliu . Manyta , jog jame gyvena žmogaus antrininkas . Sudaužytas veidrodis sukelia prietaringą baimę , nes tai blogas ženklas , pranašaujantis septynerius metus nelaimių . Dviem moterims vienu metu žiūrėti į tą patį veidrodį nepatartina – jos gali įsimylėti tą patį vyriškį ir abi kentės .

Pasakymas : “Ne ta koja iš lovos išlipo” žinomas kone visame pasaulyje . Kairioji kūno pusė daugelyje tautų laikoma demoniška . Kai kuriose tautose negalima liesti valgio kaire ranka. Vokiečiai manė , kad iš lovos reikia keltis tik dešine koja . Anglijoje laikomasi prietaro , jog nuotaka privalo peržengti bažnyčios slenkstį dešine koja .

Europiečiams baisiausias skaičius – 13 arba 12 – velnio tuzinas . 13 susijęs su nelaime todėl , kad apstu legendų ir padavimų , kuriuose 13 simbolizavo negandą . Per Paskutiniąją Vakarienę prie stalo susėdo 13 Jėzaus mokinių , iš kurių vienas ir tapo išdaviku . Tuo tarpu Kinijoje ir Japonijoje 13 laikomas geru skaičiumi . 4-tas šiuose artimose kultūrose simbolizuoja mirtį . Kinijoje nieks nešvenčia 40-mečio .

Be įprastų prietarų , kai juoda katė perbėga kelią ar penktadienis sutampa su trylikta diena , pranašaujančia nelaimes , dažnas turi savą prietarų sistemą : laimę nešančius daiktus , spalvas , vietas ar dienas ir pan. Netgi karalienė Elžbieta nešiojasi su savimi baltą triušio letenėlę , apsaugančią nuo piktos akies .

Vairuotojai mėgsta prie veidrodėlio pasikabinti talismaną – lėlytę ar žaisliuką , net nežinodami , kokiai taisyklei paklūsta . Iš tiesų mūsų protėviai namuose saugoja mažas lėles , talismanus , apsaugančius nuo visokio blogio ir piktos akies .

Kiekvienas , atsidūręs ekstremalioje situacijoje , šaukiasi užtarimo ir nebūtinai dieviškojo . Kartais , liesdamas kokį amuletą , jaučiasi tvirčiau , nei pasimeldęs ir paprašęs Dievo pagalbos. Ir tai natūralu. Toks veiksmas padeda jam atgauti jėgas , pasitikėjimą savimi , pusiausvyrą. Tad prietarai mums reikalingi . Jie tarsi prisitaikymo mechanizmas – psichinis užkeikimas prieš nežinomybę .

Rašykite komentarą

-->