Studijoms.lt

Referatai, konspektai

Narkotikai

Autorius: Aidas

Su narkotinėmis priemonėmis žmonija pažįstama nuo senų laikų.

Jų vartojimas pirmiausia buvo siejamas su buitiniais arba religiniais papročiais ir tradicijomis ten, kur augo augalų ,turinčių narkotinių savybių.

Būtent tie regionai ir tapo pirmaisiais narkotikų vartojimo židiniais : pietryčių Azija, Pietų Amerika, Artimieji Rytai, Vidurinė Azija, Šiaurės Amerika, Š Afrika, Iranas, Indija.

Europoje Narkotikai pradėjo smarkiai plisti xx a. Septintajame dešimtmetyje, o šiandien narkotikai – aktuali socialinė problema tiek Europoje, tiek JAV.

Lietuvoje narkotikų vartojimas neturi senų tradicijų. Aguonos, kanapės nuo seno buvo žinomos kaip augalai, vartojami kulinarijoje.

Šiandien mes jau baigiame tai užmiršti ir, išgirdę kalbant apie šiuos augalus, pirmiausiai pagalvojame apie narkotikus. Pastaruoju metu Lietuvoje paplitę ne tik aguonos ar kanapės, bet ir amfetaminai, LSD, ,,ekstazi”, heroinas, kokainas. Tarybiniais metais narkomanijos problema buvo slepiama, ji tarsi ne neegzistavo. Deja, iš tiesų taip nebuvo. Tiesa jog tais laikais vartojančių narkotikus žmonių buvo žymiai mažiau, nei pastaruoju metu. Sovietiniais metais ,,Narkomanijos židinys” buvo Lietuvos uostamiestis – Klaipėda. Klaipėdoje klestėjo prostitucija, užfiksuota pirmoji AIDS auka. Antrasis miestas po Klaipėdos – Vilnius.Be abejo, Lietuvos sostinė tiek tarybiniais metais, tiek šiandien yra ,,laisviausias” Miestas, jame susirenka įvairiausi žmonės, toleruojamos skirtingos idėjos, Pažiūros ir gyvenimo stiliai. Sovietmečiu kūrėsi įvairūs jaunimo (pogrindžio) judėjimai, kurių liberali atmosfera lėmė narkomanijos plitimą. Nepriklausomybes metais Vilnius išlaikė liberalumo atmosferą, tik atsirado dar didesnė laisvė veikti narkotikus vartojantiems.

Narkotikus vartojančioms žmonių grupėms būdingas tam tikras juos jungiantys gyvenimo stilius, laisvalaikio praleidimo būdai, apranga, bendravimo būdas, vertybinės orientacijos. Tačiau toli gražu negalima teigti, kad visiems narkotines medžiagas vartojantiems žmonėms būdingas vienodas gyvenimo stilius. jis iš dalies priklauso nuo to, kokiai narkomanų kategorijai priklauso konkretus asmuo. Pavyzdžiui gana ryškiai savo išvaizda išsiskiria ,,kistonikai”, vakarėliuose paprastai vartojantys LSD ,,extazi”, besiklausantys techno, reivo ir pan.

Kodėl jauni žmonės vartoja narkotikus? Priežasčių gali būti labai daug; jie neturi rimto užsiėmimo; jiems nuobodu: jų draugai vartoja narkotikus; jie mėgsta riziką; nori šokiruoti tėvus ir draugus; tai yra madinga; jie nori pabėgti nuo šiandieninio gyvenimo asmeninių problemų.

Šiandien narkotikų nesunku gauti. Skirtingų narkotikų vartojimas gali turėti šiek tiek skirtingą poveikį ir pasekmes. Narkotikai turi tiek mikro (psichologinių ir fizinių),tiek ir makro (socialinių) pasekmių.

Vartojant narkotikus, ypač jei tai daroma pastoviai, smarkiai pakinta socialiniai ryšiai: pašlyja ar net visiškai nutrūksta santykiai šeimoje, darbe, mokykloje. Atsiranda pseudokolekyvizmo atmosfera tarp ,,draugų” kartu vartojančių narkotikų. Vis daugiau jaunuolių ir net mokyklinio amžiaus vaikų pradeda vartoti narkotikus. Narkotikai platinami diskotekose, mokyklose, gatvėse.

Didėjant piktnaudžiavimu narkotikais mastu Lietuvoje kylant narkomanijos, o kartu ir AIDS epidemijos grėsmei, kurios pasekmės nenuspėjamos pasiklauskite savęs: Ar verta vartoti narkotikus?

Rašykite komentarą

-->