Studijoms.lt

Referatai, konspektai

Kodėl mokslas daro žmogų laimingesnį?

Autorius: Vladimiras

Kažkada žmonės gyveno uolose, iš sumedžiotų žvėrių kailių pasiūtose palapinėse, mito tuo, ką sumedžiodavo, ką duodavo motina gamta. O dabar gyvename didžiuliuose daugiaaukščiuose arba prabangiuose nuosavuose namuose, nesukame galvos dėl tokių niekų, kaip ką valgyti pusryčiams, ką apsirengti, arba kaip nusigauti iki kito miesto. Taigi dabartinis ir gyvenimas prieš gyvenimas prieš daugelį metų skiriasi kaip diena nuo nakties. Ir kam turime būti už tai dėkingi? Ogi tiems patiems žmonėms. Kažkada jie pradėjo naudoti ugnį kaip šilumos šaltinį, medį kaip statybinę medžiagą ir pan. Tuometinių akmens amžiaus žmonių, atradusių kažką naujo, palengvinančio jų buitį, gyvenimą negalime vadinti mokslininkais, jie buvo tiesiog šiek tiek drąsesni, protingesni, sumanesni už aplinkinius ir gyvenę ne tik tam kad išgyventų patys, o kad išvestų savo gentį tautą į šviesą, geresnį gyvenimą. Kartais juos vadindavo šamanais, žyniais. Bėgant metams jie buvo vadinami įvairių įvairiausiai: pamišėliais, raganiais ir galiausiai mokslininkais. Tačiau bėgant metams, priešingai nei jų vardai nesikeitė jų tikslas-atrasti gyvybes ir jaunystės eliksyrą, turto formulę, laimės ir džiaugsmo šaltinį. Deja, jiems iki šiol tai nepavyko. Tačiau tai nepraėjo ir be pėdsakų. Bandydami atrasti, sukurti vieną, jie padarydavo visai ką kitą, bet kartais naudingą atradimą. O jų būta įvairių, pradedant geležies išlydimu, baigiant garlaivio sukūrimu. Na, o kai mokslininkai nusivylė nesukūrę nieko panašaus į gyvybės ir jaunystės eliksyrą, jie pradėjo realiai žvelgti į gyvenimą ir kurti tai, kas buvo tikrai naudinga žmonėms. atom Na, o tokiu perversmu laikoma XVIIIa. pabaiga. Tuomet kaip perkūnas iš giedro dangaus pasipylė išradimai: išrandama verpimo, audimo garo mašina, skiepai, narkozė, pastatomas pirmasis garlaivis, garvežys, nutiesiama geležinkelio linija, požeminis geležinkelis. Net sunku įsivaizduoti, kokiu greičiu vyko pasikeitimai. Vienas po kito pramonėje buvo įdiegiami nauji technikos išradimai, virš miestų bei naujų gyvenviečių iškilo fabrikų kaminai, per keliasdešimt metų įvyko transporto revoliucija.

Europos šalis bei JAV išraižė geležinkeliai, buvo tiesiamos, gilinamos upių vagos, jos sujungiamos kanalais, kuriais plaukioja jau ne lėti buriniai, bet patogesni, greitesni garlaiviai. Minėtini pasikeitimai pakeitė žmonių gyvenimo sąlygas ir būdą. Vis daugiau kaimo žmonių traukė į miestus, ieškodami pragyvenimo šaltinio, ieškodami darbo. Miestai sparčiai augo. Jų gyventojus aprūpinti reikėjo kaskart vis daugiau maisto produktų, pramonės prekių, plėtėsi rinkos santykiai. Darbininkų darbo ir gyvenimo sąlygos buvo nepaprastai sunkios. Todėl jie ėmė kovoti už savo teises. Kuo labiau vystėsi ekonomika, tuo europiečiai ėmė gyventi geriau. Buvo statomi geresni, patogesni namai, sparčiai keitėsi mada, neturtingesni žmonės žvalgėsi į geriau gyvenančius ir norėjo bent iš dalies perimti jų gyvenimo būdą, pamėgdžioti elgesį, aprangą. Žodžiu, pažangos radosi vis daugiau.

Na, o dabar jau XXI amžius. Turime beveik viską, ką prieš amžių buvo aprašę geriausi fantastai ir kas atrodė neįmanoma. Tai ir televizorius, nuotolinio valdymo pulteliu, muzikos centras, mobilus telefonas, skalbimo mašina, indų plovimo mašina, robotai, robotai-gyvūnėliai, kompiuteris, padedantis neiškeliant kojos iš namų ir apsipirkti, ir pabūti koncerte, ir pabendrauti su žmonėmis iš įvairiausių pasaulio kampelių. Tačiau tai tik smulkmenos, palyginti su tuo, ką žmonija pasiekė apskritai. O mes pasiekėme jau nemažai: nuskraidinome žmogų į mėnulį, paleidome į orbitą begalę dirbtinių Žemės palydovų, išmokome atlikti sudėtingas operacijas, tokias kaip plaučių, inkstų, netgi širdies persodinimo operacijas, klonavome gyvūnus, ruošiamės klonuoti žmogų, sukūrėme branduolinį, biologinį ginklą. rocket STOP. Štai čia ir prasideda mokslo atradimai tikrai nedarantys žmogaus laimingo. Koks malonumas žinoti, kad kažkas, kažkur ruošiasi klonuoti žmogų, o gal kokia slapta blogiečių organizacija jau klonuoja Hitlerį ar Osamą bin Ladeną. O kas jei amerikiečiai ar rusai su kuo nors susipyks ir pradės branduolinį karą? Tuomet visa Žemė taptų negyvenama dykuma. Galbūt šie atradimai ir nėra blogi, tačiau jie naudojami blogiems tikslams, taigi ir laikomi blogais. Mokslui ribų nėra . Mokslininkai ne tokie žmonės, kurie sustotų ties pirmąja nesėkme. Galbūt po daugelio metų galėsime skraidyti po kosmosą, apsigyventi kitose planetose, o gal Žemė bus tik plika dykynė-be šviesos ir gyvybės. Ir tai priklauso nuo mokslininkų, arba nuo mūsų, jei ketinate tapti mokslininkais.

Na, pažvelgus iš vienos puses mokslas daro didele įtaka mūsų gyvenimui ir daro mus laimingais: tai ir TV, kompiuteris ir kiti mokslo suteikti gyvenimo patogumai. Taip pat milijonai žmonių išsaugoma dėka pažangios medicinos. Gal net jūsų pačių dabar nebūtų, jei nebūtų išrastos operacijos ar vaistai. Tačiau yra vienas BET Kiek nelaimingu atsitikimu patiria nekaltas žmogelis per visokias pažangias technologijas. Kad ir pats svarbiausias (mano manymu) mūsų gyvenime daiktas – automobilis. Ką mes be jo darytume? Betgi ir nuo avarijų pabėgti negalime. O kur dar visokie minėti biologiniai, atominiai, termobranduoliniai ginklai, raketos ir pan…. Aš manau, kad mokslas daro žmogų laimingesniu, bet juo reikia manipuliuoti atsargiai ir su protu. Jei šito išmoksime, gal ir galėsime greitu laiku keltis erdve ir laiku. Sakoma, kad Einšteinas šita jau padare… O jus ar nenorėtumėte?

Manau, jog mokslas reikalingas visiems ir niekas nenuginčys, jog jo pažanga praplečia kiekvieno iš mūsų akiratį. Mokslas negali daryti žmogaus nei laimingesnio, nei nelaimingesnio, nes viskas priklauso nuo asmens pasirinkimo. Gal kitam daug smagiau maišyti kiaušinienę šakute nei plakti mikseriu. Taigi mokslas gali suteikti galimybę pasinaudoti jo teikiamais privalumais savo laimės kūrimui arba ne.

Aš manau, kad mokslas – tai tik daugiklis – laimės ar nelaimės šaltinis – pats žmogus. tik nuo žmogaus ketinimų priklauso ar mokslas tarnaus gėriui, ar blogiui – jis tik įrankis (kaip, beje ir mokslininkai) pasaulio galingųjų, kreipiančių istorijos tėkmę, rankose. juk ta pati branduolinė reakcija, sugriovusi Hirosimą, dabar maitina šį kompiuterį…

Rašykite komentarą

-->