Studijoms.lt

Referatai, konspektai

Meilės tema Igno Šeiniaus romane “Kuprelis”

Autorius: Aurimas

Igno Šeiniaus romanas “Kuprelis” – tai dar vienas puikus lietuvių literatūros kūrinys. Šį romaną autorius išleido ne Lietuvoje. I.Šeinius impresionizmo rašytojas. Šios epochos bruožai ypač išryškėja “Kuprelyje”. Romane susipina daug temų, tačiau pati ryškiausia yra meilės tema. Mylėti galima daug ką: tėvus, draugus, tėvynę, artimą žmogų, gamtą… Manau, kad meilė yra pats tyriausias ir gražiausias jausmas, kokį tik gali patirti žmogus. Gyvenimas be meilės tiesiog beprasmis. Turbūt pasaulyje nėra žmogaus, kuris nieko nemylėtų. Ne išimtis ir Olesis. Kadangi jis turėjo fizinę negalią, kurią įgijo dar vaikystėje, nesusilaukė itin didelio merginų dėmesio. Tačiau vieną dieną bažnyčioje pamatė ją, Gundę, ir jo gyvenimas apvirto aukštyn kojom. Kuprelio širdis atgijo, jis jautėsi lyg pakylėtas ant sparnų. Olesis visaip stengėsi patraukti gundės dėmesį: pasipuošė gražiais drabužiais, sumanė pakviesti naujų žmonių į bažnyčios chorą, tikėdamasis, kad ateis ir ji. Galų gale jam pavyko, jis sulaukė atsako į savo jausmus. Juk taip smagu mylėti ir jaustis mylimam, žinoti, kad kažkam esi visas pasaulis. Tada atrodė, kad jau nieks jų nebeišskirs: nei negražios kalbos miestelyje, nei Gundės tėvai, nei Kuprelio fiziniai trūkumai. Jų meilė buvo nenugalima, ji atrodė lyg gražiausia pasaka. Tačiau ne visos pasakos baigiasi lamingai… Netikėtai grįžus į kaimą Staševskiui, viskas pasikeitė. Stševskis- pirmoji Gundės meilė. Olesiui tai buvo skaudus smūgis, tačiau visai sugniuždytas jis pasijuto tada, kai Gundė, užuot pabėgusi su juo, pabėgo su kitu. Atrodė pasaulis išslydo iš po kojų. Juk taip skaudu, kai žmogus, kuriam galėtum paaukoti viską, palieka tave vienui vieną. Olesis galėjo padaryti bet ką, kad tik susigražintų Gundę. Ji buvo jo gyvenimo šviesulys. Vėliau Kuprelis taip ir nesusirado žmonos. Galbūt jis bijojo dar kartą taip nusivilti ir būti įskaudintas. Kad ir praėjo daugybė metų Kuprelis viską prisimena taip, lyg tai būtų įvykę vakar. Visus tuos metus niekas nežinojo apie nelaimingą Olesio istoriją, kol jis jos nepapasakojo Ignasėlui. Ji tarsi atgijo sename malūne.

Šalia dviejų žmonių meilės temos romane vedama meilės lietuviškai kalbai tema. Gundė tiesiog dievino lietuvišką žodį. Savo meile lietuviškai kalbai ji užkrėtė ir Olesį. Kuprelis netgi pamano, kad Gundė jo nemyli, o tiesiog nori pasinaudoti propoguojant lietuvišką žodį bažnyčioje. Romane vaizduojamas spaudos draudimo laikotarpis. Pasakojama apie sunkų knygnešių triūsą, kad kiekvienas save gerbiantis lietuvis gelėtų paimti į rankas taip brangų lietuvišką žodį. Taip pat autorius užsimena apie “Aušrą”. Dėl šios priežasties romanas “Kuprelis” pirmą kartą išspausdintas Amerikoje. Meilė kalbai buvo didelė, žmonės dėl jos galėjo paaukoti (ir ne vienas paaukojo) gyvybę. Tačiau jeigu gimtosios kalbos – nėra tautos! Manau, kad dabar mes neįvertiname ką turime.

Meilė – tai varomoji jėga, kuri verčia mus judėti į priekį. Jeigu pasaulyje nebūtų meilės – nebūtų nieko. Tačiau meilė taip pat gali labai įskaudinti. Niekam nelinkėčiau išgyventi tokios nelaimingos meilės, kaip Kuprelio. Nemanau, kad buvo tokių žmonių, kurių nesujaudino I.Šeiniaus romanas “Kuprelis”. Likti abejingas šiam romanui galėjo tik visiškai bejausmis žmogus, kurio širdis pavirtusi į ledą.

Rašykite komentarą

-->