Studijoms.lt

Referatai, konspektai

Keiksmažodžiai ir jų ekstralingvistinės motyvacijos

Autorius: Aurimas

Kiekvienas yra girdėjęs žodžių, kurie nevartotini aukštuomenėje ir spaudoje. Pasiųstas tam tikra kryptimi arba išgirdęs ką nors apie jo santykius su vienu ar kitu asmeniu, žmogus įsižeidžia ir puola ginti savo garbę ir orumą. Ar tai, jog jis įsižeidė,- tik įprotis? Gal keiksmažodžiai reiškia ką nors daugiau?

Keiksmažodžių kilmė
Pagal dabartinį lietuvių kalbos žodyną, keiksmažodis- tai keikiamas žodis, o keiktis reiškia “sakyti piktus, šiurkščius žodžius”.

Australijos etnografas Robertas Braschas mano, kad susižeidęs ar išsigandęs nebylus mūsų protėvis išsižiodavo iš skausmo ir baimės. Taip jis ištarė pirmuosius žodžius. Jų reikšmę lengva numanyti. Anot etnografo, kalba prasidėjo nuo sušukimų, panašių į keiksmažodžius.

Kiti mokslininkai iškėlė ne tokią originalią idėją. Jų manymu, keiksmažodžiai atsirado kiek vėliau, kai tarpusavyje besipešantys pirmykščių žmonių genties nariai suvokė, jog neverta skelti antausio, saugiau išlieti pyktį žodžiais.

Keiksmažodžiai kildinami ir iš religinių apeigų. Tik žynys galėjo bendrauti su dvasiomis, kalbėti jų kalba. Šios privilegijos jis niekam neperleisdavo. Neatsargiai ištartas žynių vartojamas žodis galėjo turėti liūdnų pasekmių. Už jį grėsė dvasių nemalonė ir valdžios bausmė. Todėl žmonės kiek pakeisdavo žynių vartojamų žodžių tarimą ir juos tardavo panorėję ką nors pagąsdinti ar perspėti. Pavyzdžiui, visiems gerai žinomas ”O, jergutėliau” saugo nuo nereikalingo Jėzaus vardo minėjimo.

Šiandieninė keiksmų prasmė visiems aiški: jie skirti išreikšti neigiamą požiūrį. Keiksmu nieko nepradžiuginsi. Jei ką nors pavadinsi menkų sugebėjimų žmogumi, šitoks vertinimas jam tikrai nepatiks.

Keiksmažodžiai lengvai suvokiami. Įdomu įsigilinti į intymesnių kūno dalių ar seksualinių veiksmų paminėjimo prasmę. Ją lengviau suprasti pažvelgus į keiksmažodžius kaip į senovės užkeikimų liekaną. Pasakę “eik tu į ausį”, vargu ar ką nors įžeisite. Bet pasiuntę žmogų į kitą kūno angą, pavyzdžiui, į moteriškų lytinių organų sritį, tikrai sulauksite nemalonumų. O kuo gi bloga ši kūno vieta? Norint tai suprasti, reikia tik įsivaizduoti, jog iškeiktasis ten ir atsidūrė. Tai reiškia, jog jis dar nėra gimęs. Senovės žmogaus logika paprasta- negimęs, tai tas pats kaip miręs. Todėl šis palinkėjimas kažkada buvo mirtį prišaukiantis užkeikimas.

Keiksmuose dažnai minimas ir vyriškas lytinis organas. Keikiamajam pasiūloma užimti poziciją, kurioje keikiantysis galės su juo santykiauti arba nuolankiai paglamonėti intymias vieteles. Ištaręs keiksmažodį, paprastai žmogus net negalvoja apie kokius nors seksualinius santykius. Jis tik skelbia savo pranašumą. Ir skelbia jį seksualiniais terminais tarsi vyrišką galią, bent žodžiais pastatydamas iškeiktąjį į moterišką poziciją.

Keiksmažodžių rūšys
Įsigilinę į pačius riebiausius keiksmus, surasime juose daugybę seksualinių užuominų. Pagal keiksmažodžių kilmę ir pažodinę prasmę juos lengva sugrupuoti.

Pirmajai grupei priklauso tie posakiai, kuriuose minimi moters lyties organai arba keikiamasis siunčiamas į juos. Tai kitais žodžiais išreikštas mirties linkėjimas: juk liepiama eiti ten, iš kur žmogus kadaise atėjo į šį pasaulį.

Antrosios grupės keiksmais įžeidėjas pareiškia, kad “buvo paėmęs” keikiamojo motiną. Tokie negražūs žodžiai, kuriuose minima motina, dažni rusų, vengrų, rumunų, naujoje graikų, kinų kalbose ir daugelyje kitų. Numanomas lytinio akto veikėjas yra pats keikūnas, kuris neva tvirtina: “Galėčiau būti tavo tėvas, tu esi jaunesnis už mane arba žemesnės socialinės padėties”. Vienas sodrus kinų keiksmažodis pažodžiui išverstas skamba taip: “Tu mano sūnus”. Įdomu tai, kad šiuo požiūriu mums neblogai pažįstamuose rusiškuose stipriuose posakiuose vienaskaitos pirmasis asmuo vartojamas gana retai (t.y. keikūnas tvirtina, kad būtent jis tą veiksmą atliko), o populiariausi motiną keikiantys posakiai nemini jau įvykusio akto. Paprastai tik liepiama jį atlikti. Bandyta šį ypatumą paaiškinti remiantis barono S. Herberšteino XVI a. Iškelta mintimi, kad tą gėdingąjį veiksmą atlieka …šuva. rusiškieji “matai” siejasi su daugelyje kalbų paplitusiu posakiu “kalės vaikas” ir pan. Kadangi XVI a. šuo laikytas nešvariu gyvūnu, įžeidimas buvęs baisus.

Puslapiai: 1 2 3 4 5

Rašykite komentarą

-->