Studijoms.lt

Referatai, konspektai

Burnos higienos priemonės

Autorius: Vilhemas

Dantų šepetėlis. Jis turi būti paprastas, patogus, ilga rankenėle, trumpa galvute (galvutės optimalus ilgis 20 – 25 mm.). Dantų šepetėliai, priklausomai nuo šerių (geriau naudoti sintetinio pluošto šepetėlius – jie yra elastiškesni, ne taip greitai lūžta, nebijo vandens, higieniški), yra kieti, vidutinio kietumo, minkšti ir labai minkšti. Kuo plonesni ir ilgesni šereliai, tuo šepetėlis minkštesnis. Apnašas nuo dantų paviršiaus geriau nuvalo vidutinio kietumo šepetėliai. Sergant periodonto ligomis, dantenų uždegimu ir kt., geriau naudoti tik minkštus šepetėlius.

Vaikiškų dantų šepetėlių konstrukcija yra tokia pati, tik mažesne galvute ir jie gaminami iš minkštų šerelių.

Šiuo metu yra naudojami ir elektriniai šepetėliai: jie juda patys, greičiau atlieka daug judesių. Be mechaninio valymo, jie dar masažuoja ir vibruoja dantenas (iki 5000 vibracijų per minutę). Tačiau sunkiau individualiai pasirinkti jų dydį. Tyrimai rodo ,kad elektrinis šepetėlis neefektyvesnis už rankinį.

Dantų šepetėlių priežiūra. Pradedant naudoti naują šepetėlį patartina jį išplauti virintu vandeniu su muilu. Norint šepetėlius iš natūralaus pluošto suminkštinti, galima praplauti karštu vandeniu.

Po kiekvieno dantų valymo šepetėlį reikia išplauti tekančiame drungname vandenyje ir laikyti sausai. Šepetėliai turi būti lai komi vertikalioje padėtyje, stiklinėje ar specialiame indelyje galvute į viršų.

Ilgiau šepetėlį naudojant, jo galvutėje susikaupia labai daug mikroorganizmų. Ypač mikroorganizmai veisiasi šepetėliuose iš natūralaus pluošto.

Šepetėlių dezinfekcijai negalima naudoti spirito ar kitų stiprių cheminių skysčių, nes jie kenkia šepetėlio šereliams. Šepetėlius galima dezinfekuoti pamerkus juos 2 – 4 val. į 3% vandenilio peroksido tirpalą. Tačiau visiškai sterilizuoti šepetėlių nepavyksta, todėl geriausia seną šepetėlį pakeisti nauju. Be to, ilgą laiką naudojant dantų šepetėlį jis nudyla, suminkštėja, šereliai pasidaro trapūs, iškrinta, dėl to blogiau valo dantis. Dantų šepetėlius patartina keisti naujais 3-4 kartus per metus, kai plaušeliai pradeda krypti į šonus.

Norint gerai nuvalyti dantų apnašas ir išvalyti tarpdančius, vien šepetėlio nepakanka. Yra rekomenduojamos ir papildomos priemonės: 1) siūlai tarpdančiams ir dantenų vagelėms valyti; 2) mediniai ir plastmasiniai krapštukai tarpdančiams valyti; 3) specialūs šepetėliai tarpdančiams ir apsinuoginusiems tarpšakniams (furkacijoms) valyti.

Higieniniai siūlai – fliosai. Fliosai naudojami pašalinti apnašoms nuo tų dantų paviršių, kur sunku šepetėliu pasiekti, ypač kontaktinius paviršius. Higieniniai siūlai yra labai tvirti, apvalūs arba juostelės formos. Geresni juostelės formos ir plokšti siūlai, nes jie apima didesnį dantų paviršiaus plotą, geriau įlenda į tarpdančius. Fliosai gali būti vaškuoti, nevaškuoti impregnuoti fluoridais, chlorheksidinu ar kitomis medžiagomis turėti mėtos, cinamono ar vaisių kvapą.Patį fliosą sudaro 5 arba daugiau smulkių nailono siūlų, su rištų įgiją.

Šiuo metu jau pradėti gaminti ypatingi fliosai. Tai kombinuoti higieniniai siūlai, susidedantys iš kietos, minkštos ir vaškuotos dalių. Jie tinka valyti ir siauriems, ir platiems tarpdančiams. Valant pašalinamas dantų apnašas ir seilės iš tarpdančių ir nuo dantenų krašto. Tokiais fliosais taip pat galima apnašas išvalyti iš po tiltų, nuo vainikėlio kraštų.

Puslapiai: 1 2 3

Rašykite komentarą

-->