Studijoms.lt

Referatai, konspektai

Abortas ir jo daroma žala

Autorius: Vilius

Abortas – aktualus klausimas paauglystės amžiuje. Paauglystė – amžius nuo lytinio brendimo iki 20 metų. Pagal E. Eriksoną (1963) tai – ,,tapatybės ir vaidmenų neaiškumo’’ laikotarpis, amžiaus tarpsnis, kuriam būdinga ,,tapatybės paieška’’, kada paauglys gilina savivoką mėgindamas vaidmenis, derindamas juos ir taip siekdamas individualios tapatybės. Šiame amžiaus tarpsnyje kuriamas savojo ,,aš’’ vaizdas, pervertinamos ir apibrėžiamos vertybės, įsisąmoninami poreikiai ir interesai. Šiam laikotarpiui būdingo tapatybės formavimosi metu įvairiose situacijose išbandomas savo asmens suvokimas: išnaudojamos galimybės išmėginant įvairius vaidmenis.

Šis darbas skiriamas paauglystės amžiaus tarpsnio laikotarpio vaikams, nes tai amžius, kai pereinama iš tapatybės stadijos į emociškai artimų santykių kūrimo bei seksualinio elgesio stadiją.
Darbo tikslas – atskleisti aborto žalą.

Darbo uždaviniai:

1. Literatūros apžvalga.
2. Apibendrinimas.

Darbą sudaro 3 dalys: pirmoji dalis skiriama aborto ir jo žalos sąvokai , antroji – tos sąvokos problematiškumui įvertinti, trečioji – perspektyvoms nagrinėti praeities ir dabarties kontekste.

Reikšminiai žodžiai: abortas, ugdytinis, pedagogas, ugdymo metodai, formos, būdai, turinys.

Metodai: teoriniai: mokslinės, medicininės ir pedagoginės literatūros analizė.

1.Aborto sąvoka
Abortas (lot. abortus – sunykstu, apmirštu) – nėštumo nutraukimas arba nutrūkimas per pirmąsias 28 nėštumo savaites . Jis būna savaiminis arba dirbtinis.

Savaiminis abortas (persileidimas) įvyksta prieš moters norą. Būna ankstyvasis ir vėlyvasis. Dažniausiai jis įvyksta tada, kai apvaisintas kiaušinėlis gimdoje netaisyklingai vystosi ir žūva. Dažniausios priežastys – nėščiosios liga (infekcinė, širdies ir kraujagyslių, inkstų, cukrinis diabetas), apsinuodijimas nikotinu, alkoholiu, gyvsidabriu, vitaminų trūkumas, lytinių organų anomalijos, uždegimai, navikai, sąaugos, kiaušidžių ir kitų belatakių liaukų veiklos sutrikimai, fizinės ar psichinės traumos, dažniausiai kelios priežastys iškart.

Per savaiminį abortą gemalas atsiskiria nuo gimdos sienelių ir gimdos raumenys susitraukinėdami išstumia jį iš gimdos. Tinkamai gydant nėštumą galima išsaugoti. Jei žuvęs vaisius lieka gimdoje (neįvykęs abortas, tai nustatoma ultragarsu), jis pašalinamas operacija.

Dirbtinį abortą leidžiama daryti iki 12 savaitės, ligoninėje. Atliekant ne ligoninėje, jis vadinamas kriminaliniu.

2.Pedagoginės sistemos komponentai ir abortas

2.1.Paauglystė – perėjimas į seksualinio elgesio stadiją
Paauglio psichosocialinės raidos teorijos bei jų prielaidos įvairuoja šios srities autorių darbuose. Doc. R. Černiauskienės (knygoje ,,Raidos psichologija’’) straipsnyje, ir Ph. D. Temple universiteto p. V. J. Černiaus (knygoje ,,Mokytojo pagalbininkas’’) .aptariami fiziologiniai poreikiai, kurie paauglystės amžiuje svarbūs tiek vertybių formavimąsi, tiek situacijų vertinime. Ir R. Žukauskienė, ir V. J Černius tapatumo teoriją apibūdina remdamiesi E, Eriksono tyrinėjimais ir išvadomis. R. Žukauskienės tapatumo raidos esmė, apimanti vertybes, kitų asmenų elgesio modeliavimą pateikta pagal V. J. Černiaus vertybių etinės sistemos kūrimo, identifikacijos teoriją. Panašiai kaip V. J. Černius teiginiuose apie identifikacijos ir imitacijos svarbą aukštesniosiose moksleivių klasėse, R. Černiauskienė pateikia Rogerso raidos vertinimą. Kultūrinės antropologijos krypties atstovų nuomonė (R. Žukauskienė) panašiai kaip V. J. Černiaus apibendrinimai apie mokyklos pagalbą sprendžiant konfliktus nesureikšmina mokyklinio nerimastingumo.

Puslapiai: 1 2 3 4 5

Rašykite komentarą

-->